Łuszczyca krostkowa: opcje leczenia

Jeśli masz łuszczycę krostkową (pus-choo-lar), wypełnione ropą guzki zwane krostami (pus-choo-ules).

W leczeniu krost stosuje się różne leki na łuszczycę. Certyfikowany przez radę dermatolog opracuje plan leczenia mając na uwadze następujące cele:  

 • Zmniejsz (lub usuń) wypełnione ropą guzy
 • Złagodź objawy, takie jak ból, swędzenie, gorączka lub dreszcze
 • Zmniejsz ryzyko wystąpienia powikłań

Aby osiągnąć te cele, dermatolog rozważy:

 • Rodzaj łuszczycy krostkowej
 • Objawy
 • Wiek
 • Inne schorzenia
 • Leki, które przyjmujesz w celu leczenia innego schorzenia
 • Intensywność zaostrzenia (łagodna, umiarkowana lub ciężka)
Jeśli zachorujesz na łuszczycę krostkową, możesz zostać skierowany do dermatologa z certyfikatem rady na leczenie.

Rodzaj łuszczycy krostkowej, którą masz, jest jednym z pierwszych rozważań, ponieważ niektóre metody leczenia są uważane za najlepszy wybór dla każdego typu. Poniżej opisano pierwsze wybory dla każdego rodzaju łuszczycy krostkowej.

Łuszczyca krostkowa

Na dłoniach i stopach ludzie rozwijają bolesne pęcherze wypełnione ropą i grubą, łuszczącą się skórę, która łatwo pęka.

Co to jest łuszczyca krostkowa?


Ten rodzaj łuszczycy powoduje czerwonawe, łuszczące się, wypełnione ropą guzki.

Każdy, kto ma wypełnione ropą guzy na dużej części ciała, potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Gdy łuszczyca krostkowa jest szeroko rozpowszechniona, może zagrażać życiu.

Wypełnione ropą guzki nazywane są krostami. Mogą tworzyć się na skórze, w jamie ustnej lub pod paznokciem.

Około 24 do 48 godzin po pojawieniu się wypełnionych ropą guzków łączą się i pękają.

Gdy ropa wysycha, obszar staje się czerwony i szklisty. Często jest surowy i delikatny.

Na czerwonym, przeszklonym obszarze mogą tworzyć się nowe krosty. One również połączą się i pękną.

Uogólniona łuszczyca krostkowa (GPP)

Ten typ łuszczycy krostkowej powoduje rozległe, wypełnione ropą guzki i wymaga natychmiastowej opieki medycznej.

Objawy GPP obejmują gorączkę, dreszcze, odwodnienie i szybki puls.

Uogólniona łuszczyca krostkowa

Rzadka i bardzo poważna łuszczyca wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Zaczyna się od suchej, czerwonej i delikatnej skóry. W ciągu kilku godzin pojawiają się rozległe pęcherze wypełnione ropą.

Leczenie GPP u dorosłych:  Dermatolog może przepisać jeden z poniższych leków, aby opanować łuszczycę.

 • Retinoid doustny
 • Infliksymab: Jest to lek biologiczny, który może szybko zmniejszyć stan zapalny (i guzy). Ponieważ pacjenci często reagują szybko, niektórzy eksperci uważają, że może to być pierwszy wybór, gdy GPP ma ciężki przebieg.

Ponieważ powyższe są silnymi lekami, mogą nie być odpowiednie dla niektórych pacjentów. W celu opanowania łuszczycy można zastosować inny lek. Możliwe leki na łuszczycę, które można przepisać, obejmują:

Aby uzyskać kontrolę nad GPP, dermatolog może przepisać dwa leki. Opcje obejmują stosowanie etanerceptu (lek biologiczny) i cyklosporyny, infliksymabu (lek biologiczny) i metotreksatu lub infliksymabu, a następnie etanerceptu.

Umiejętność przepisywania tych kombinacji wymaga dogłębnej wiedzy w zakresie leczenia łuszczycy krostkowej.

GPP u dzieci:  Chociaż rzadko, ten stan może rozwinąć się przed ukończeniem 18 roku życia. Kiedy tak się dzieje, następują pierwsze wybory do leczenia.

 • Cyklosporyna: Może to być pierwszy wybór, ponieważ działa szybko. Zwykle poprawa trwa od dwóch do czterech tygodni.
 • Etanercept: to rodzaj leku zwany lekiem biologicznym. Jest stosowany w leczeniu ciężkiej łuszczycy plackowatej u dzieci w wieku od 4 do 17 lat. Niektórzy eksperci uważają, że może to być pierwszy wybór w leczeniu dziecka z łuszczycą krostkową. Zwykle podaje się go dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące, ponieważ poprawa wymaga czasu.
 • Metotreksat: małą dawkę można podać dziecku w wieku 2 lat. Często potrzeba około dwóch tygodni, aby zobaczyć poprawę u dziecka, ale może to potrwać dłużej.

Inne leki i leczenie łuszczycy również mogą być opcją, w tym fototerapia lub inny lek biologiczny.

Liszajec opryszczkowaty

Ten typ łuszczycy krostkowej, rozwijający się tylko u kobiet w ciąży w ostatnim trymestrze ciąży, zaczyna się od wypełnionych ropą guzków, które tworzą się w wewnętrznej części ud i pachwiny. Gdy krosty łączą się i rozprzestrzeniają, wypełnione ropą guzki pokrywają duży, rozległy obszar.

W jamie ustnej i pod paznokciami mogą pojawić się guzki wypełnione ropą.

Ponieważ ten stan jest rzadki, nadal nie wiadomo, czy jest to rzeczywiście inny rodzaj łuszczycy krostkowej. Może to być GPP.

Chociaż łuszczyca może obejmować duży obszar ciała, opcje leczenia różnią się od tych wymienionych powyżej dla GPP. Na przykład kobiety w ciąży nie powinny przyjmować doustnego retinoidu.

Plan leczenia liszajca opryszczkowego często zaczyna się od leków na łuszczycę, które nakłada się na skórę. Dermatolog może przepisać:

 • Kortykosteroid dla skóry
 • Syntetyczna witamina D

Jeśli do opanowania łuszczycy potrzebne jest silniejsze leczenie, dermatolog może przepisać:

Jeśli masz ciężką lub zagrażającą życiu łuszczycę, dermatolog może przepisać jeden z poniższych sposobów, aby uzyskać kontrolę nad łuszczycą:

 • Cyklosporyna
 • Biologiczny

Aby zmniejszyć możliwe skutki uboczne, dermatolog może przepisać więcej niż jeden lek. Może to zabrzmieć dziwnie, ale może być skuteczną strategią, gdy lekarz ma wiedzę w tej dziedzinie.

Łuszczyca dłoniowo-krostkowa

Ten rodzaj łuszczycy krostkowej powoduje, że wypełnione ropą guzki tworzą się tylko na dłoniach, podeszwach lub obu. Często w leczeniu tego typu łuszczycy krostkowej stosuje się jedno z poniższych:

 • Kortykosteroid (stosuj na skórę)
 • Syntetyczna witamina D (stosuj na skórę)
 • Fototerapia (zabiegi świetlne)
 • Kortykosteroid i kwas salicylowy (stosuj na skórę)

Powyższe zabiegi są często skuteczne w leczeniu łagodnej choroby. Aby wzmocnić leki, które nakładasz na skórę, dermatolog może zalecić nałożenie leku, a następnie przykrycie go bandażem z gazy lub innym opatrunkiem.

Jeśli masz wiele wypełnionych ropą guzków, dermatolog może przepisać:

 • Doustny retinoid
 • Biologiczny

Acrodermatitis kontynuuje Hallopeau

Ten typ łuszczycy krostkowej jest rzadki. Powoduje wypełnione ropą guzki na opuszkach palców, palcach u rąk lub obu. Choroba może rozwijać się również pod paznokciami.

Często zaczynają się na jednym palcu lub palec u nogi, nowe, wypełnione ropą guzki mogą nadal pojawiać się. Kiedy tak się dzieje, nowe krosty mogą rozwijać się nie tylko na palcach rąk i nóg. W rzadkich przypadkach wypełnione ropą guzki mogą powoli rozciągać się na ręce lub nogi.

Każdy, kto ma wypełnione ropą guzy na dużej części skóry, potrzebuje natychmiastowej opieki medycznej. Gdy łuszczyca krostkowa jest szeroko rozpowszechniona, może zagrażać życiu.

Pierwszy wybór do leczenia tego typu łuszczycy krostkowej często obejmuje następujące elementy.

 • Syntetyczna witamina D połączona z silnym kortykosteroidem: Ta kombinacja jest nakładana na skórę.
 • PUVA: Jest to rodzaj leczenia światłem, który polega na zażyciu leku o nazwie psoralen przed zastosowaniem leczenia światłem UVA na dotkniętej chorobą skórze.

Chociaż powyższe opisuje, jakie leczenie można zastosować w przypadku każdego rodzaju łuszczycy krostkowej, Twój plan leczenia może obejmować różne leki. Twój wiek, inne schorzenia (jeśli występują) i ogólny stan zdrowia również odgrywają kluczową rolę w określeniu, które leczenie jest dla Ciebie najlepsze.