Istnieją różne rodzaje łuszczycy. Większość ludzi ma typ zwany łuszczycą plackowatą. Możliwe jest posiadanie więcej niż jednego rodzaju łuszczycy. To, co widzisz na skórze, różni się w zależności od rodzaju łuszczycy i miejsca jej pojawienia się na ciele. Poniższe zdjęcia dają wyobrażenie o tym, jak mogą wyglądać różne rodzaje łuszczycy.

Łuszczyca plackowata

Płaty grubej, wypukłej skóry pokrytej srebrzystymi łuskami. Te plamy zwykle pojawiają się na skórze głowy, łokciach, kolanach lub dolnej części pleców — ale mogą rozwijać się w dowolnym miejscu na skórze.

Łuszczyca skóry głowy

Na skórze głowy łuszczyca może być cienka lub gruba. Bardzo grube plamy mogą prowadzić do wypadania włosów. Niezależnie od tego, czy są grube, czy cienkie, plastry mogą rozciągać się poza skórę głowy do czoła, szyi lub uszu.

Łuszczyca paznokci

Może się to rozwinąć w przypadku każdego rodzaju łuszczycy. Objawy obejmują żółto-brązowe plamy na paznokciach, paznokcie z wgłębieniami, kruszące się paznokcie i paznokcie oddzielające się od palców rąk i nóg.

Łuszczyca jelitowa

Ten typ często rozwija się u dzieci, które dostają go po infekcji, takiej jak angina. Łuszczyca kropelkowata ma tendencję do powstawania wielu małych, łuszczących się plam.

Łuszczyca odwrócona

Znaleziony w miejscach, w których skóra dotyka skóry, takich jak pachy (po lewej) lub okolice pachwin (po prawej), ten typ powoduje błyszczące, gładkie plamy zamiast łuskowatych. Ta łuszczyca jest często jaskrawoczerwona, a skóra może być obolała.

Łuszczyca krostkowa

Na dłoniach i stopach ludzie rozwijają bolesne pęcherze wypełnione ropą i grubą, łuszczącą się skórę, która łatwo pęka.

Uogólniona łuszczyca krostkowa

Rzadka i bardzo poważna łuszczyca wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Zaczyna się od suchej, czerwonej i delikatnej skóry. W ciągu kilku godzin pojawiają się rozległe pęcherze wypełnione ropą.

Erytrodermia łuszczyca

Ten rodzaj łuszczycy powoduje, że duże obszary skóry wyglądają na spalone. Każdy, kto ma spaloną skórę, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ ten rodzaj łuszczycy może zagrażać życiu.