Jak długo będę musiała leczyć łuszczycę?

Łuszczyca ma tendencję do pojawiania się i znikania niespodziewanie. Ludzie często mają okresy, kiedy łuszczyca się uspokaja. Niektórzy mogą widzieć czystą lub prawie czystą skórę w tych okresach. Łuszczyca może również zaostrzyć się w nieprzewidywalny sposób. 

Leczenie łuszczycy może utrzymać ją pod kontrolą, pomagając uniknąć poważnych zaostrzeń i zapobiec pogłębieniu się łuszczycy. 

Utrzymywanie łuszczycy pod kontrolą jest procesem ciągłym. Wymaga wizyty u dermatologa. Będziesz także musiał postępować zgodnie z planem leczenia i dowiedzieć się, co wywołuje twoją łuszczycę. Znając wyzwalacze, możesz ich uniknąć. 

Chociaż leczenie może być w toku, rodzaj leczenia, którego potrzebujesz, może się zmienić. Inne leczenie może być konieczne, aby:

  • Utrzymuj swoją łuszczycę stabilną, prawie czystą lub czystą
  • Kontroluj rozbłysk

Czasami leczenie może prowadzić do czystej skóry i braku objawów łuszczycy. Terminem medycznym na to jest „remisja”. Remisja może trwać miesiące lub lata; jednak większość trwa od 1 do 12 miesięcy.

Łuszczyca jest notorycznie nieprzewidywalna, więc nie wiadomo, kto będzie miał remisję i jak długo to potrwa.

Nawet gdy łuszczyca ustąpi, prawdopodobnie powróci. Kiedy tak się stanie, leczenie może pomóc w kontrolowaniu tego, aby łuszczyca się nie pogorszyła. 

Co się stanie, jeśli przestanę leczyć łuszczycę?

Po zaprzestaniu leczenia dzieje się jedna z trzech rzeczy:

  1. Możesz pozostać czysty i nie mieć objawów łuszczycy (remisja).
  2. Twoja łuszczyca może powrócić, wyglądać i czuć się podobnie jak wcześniej (nawrót).
  3. Łuszczyca może powrócić i być gorsza niż wcześniej (odbicie).

To, co się często dzieje, zależy od leków, które stosowałeś, kiedy przestałeś, od tego, jak dobrze radzisz sobie z wyzwalaczami łuszczycy i historii medycznej. 

Przed przerwaniem leczenia łuszczycy porozmawiaj ze swoim dermatologiem

Ponieważ łuszczyca jest chorobą trwającą przez całe życie, zrozumiałe jest, że w pewnym momencie możesz chcieć przerwać leczenie. Przed przerwaniem leczenia zawsze porozmawiaj ze swoim dermatologiem.

Niektóre zabiegi można natychmiast przerwać. Inne należy odstawiać powoli, aby zapobiec pogorszeniu się łuszczycy (odbiciu). 

Kiedy łuszczyca się odbija, może stać się poważniejszym typem łuszczycy. Osoba, która miała łuszczycę plackowatą (wymawianą plack), może nagle mieć łuszczycę krostkową lub łuszczycę erytrodermiczną. 

Najlepszym sposobem na uniknięcie odbicia jest rozmowa z dermatologiem. Twój dermatolog może ci powiedzieć, czy możesz przerwać leczenie nagle, czy powoli. Czasami najlepszym podejściem jest stopniowe przechodzenie na inny zabieg. 

Powiedz swojemu dermatologowi, dlaczego chcesz przerwać leczenie

Podczas rozmowy z dermatologiem ważne jest, aby wyjaśnić, dlaczego chcesz przerwać leczenie. Może to odgrywać kluczową rolę w określaniu kolejnych kroków. Ta rozmowa jest szczególnie ważna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, którzy chcą założyć rodzinę. 

Powiązane zasoby