Czy kobieta w ciąży lub karmiąca piersią może leczyć łuszczycę?

Tak, można leczyć łuszczycę podczas ciąży lub karmienia piersią. Kobieta musi unikać niektórych zabiegów, ponieważ mogą one zaszkodzić jej dziecku. Inne można przepisać.

Łuszczyca może się zmienić w czasie ciąży: wiele kobiet stwierdza, że ​​w czasie ciąży występuje u nich mniej łuszczycy. Łuszczyca może również pozostać taka sama lub ulec pogorszeniu.

Leczenie łuszczycy, które kobieta może stosować podczas ciąży

Jeśli musisz leczyć łuszczycę w czasie ciąży, dermatolog dokładnie zastanowi się, jak najlepiej kontrolować łuszczycę bez wpływu na dziecko. Opcje leczenia uważane za najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży obejmują następujące.

Nawilżacze i emolienty: nie mogą leczyć łuszczycy, ale mogą:

  • Chroń swoją skórę przed otarciami
  • Zmniejsz ryzyko zaostrzenia, jeśli zranisz lub podrażnisz skórę

Nie ma znanych zagrożeń związanych ze stosowaniem środków nawilżających i emolientów podczas ciąży. 

Kortykosteroidy, które nakładasz na skórę: Kiedy kobieta musi leczyć łuszczycę w czasie ciąży, często pierwszym przepisywanym lekiem jest kortykosteroid o niskiej lub średniej mocy. Nie wydaje się, aby zwiększały one ryzyko wad wrodzonych lub powodowały przedwczesne narodziny dziecka. Ten lek może zwiększać ryzyko wystąpienia rozstępów u kobiety. Jeśli potrzebny jest silny kortykosteroid, należy go stosować przez jak najkrótszy czas. 

Fototerapia: Jeśli kobieta potrzebuje silniejszego leczenia łuszczycy, często zalecany jest rodzaj leczenia światłem zwany fototerapią wąskopasmową UVB. Za bezpieczne dla kobiet w ciąży uważa się dwa rodzaje fototerapii:

  • UVB wąskopasmowe
  • Szerokopasmowy UVB
Jeśli korzystasz z fototerapii podczas ciąży

Kobieta w ciąży powinna:

  • Chroń twarz przed słońcem : Stosowanie fototerapii w czasie ciąży zwiększa ryzyko rozwoju melasmy (plasek ciemniejszej skóry na twarzy).
  • Zapytaj swojego lekarza o przyjmowanie suplementu kwasu foliowego : Zarówno wąskopasmowe, jak i szerokopasmowe UVB mogą wyczerpywać kwas foliowy w twoim ciele. Niedobór kwasu foliowego w pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko wad wrodzonych mózgu, kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Jeśli potrzebujesz silniejszego leczenia, dermatolog rozważy ryzyko i korzyści z możliwych metod leczenia. 

Większość tego, co wiemy o leczeniu łuszczycy w czasie ciąży, pochodzi z rejestrów ciąż. Rejestry te zbierają informacje zdrowotne od kobiet, które przyjmują leki na receptę lub zaszczepiają się w czasie ciąży. Naukowcy porównują te informacje z informacjami o kobietach w ciąży, które nie przyjęły leku (lub nie otrzymały szczepionki).

Chociaż informacje z rejestrów ciężarnych są pomocne, nadal istnieje wiele niewiadomych dotyczących bezpieczeństwa. 

METOTREKSAT I MĘŻCZYŹNI

Mężczyzna powinien przerwać przyjmowanie metotreksatu na 3 miesiące przed próbą zajścia w ciążę kobiety.

Leczenie łuszczycy, którego należy unikać w czasie ciąży

Wiemy, że kilka leków na łuszczycę może spowodować poważne wady wrodzone lub spowodować utratę dziecka przez kobietę. Znane leki przeciw łuszczycy to:

  • Acytretyna (do-TRET-in)
  • Metotreksat (met-oh-treks-at)
  • Tazaroten (taz-AR-oh-teen)

Aby zapobiec ewentualnym problemom z ciążą, kobieta powinna również zaprzestać przyjmowania tych leków przed zajściem w ciążę.

MedycynaJak długo zatrzymać przed zajściem w ciążę
Acitretin3 lata
Metotreksat, tazarotenCo najmniej 1 cykl menstruacyjny (okres)
Ostrzeżenie

Ze względu na ryzyko kobiety, które chcą mieć dzieci, mogą chcieć unikać tych metod leczenia łuszczycy, dopóki nie skończą mieć dzieci. 

Lek na łuszczycę, który kobieta może stosować podczas karmienia piersią

Wkrótce po porodzie wiele kobiet stwierdza, że ​​ich łuszczyca zaostrza się. Kobiety często pytają swojego dermatologa, jakie leczenie mogą bezpiecznie stosować podczas karmienia piersią. 

Odpowiedź na to pytanie może być trudna. Żadne badania nie analizują, jakie leki przenikają do mleka matki. To, co wiemy, pochodzi z doniesień o problemach u niemowląt, gdy matki karmiące stosują leczenie łuszczycy. 

W przypadku matek karmiących piersią następujące opcje są uważane za najbezpieczniejsze.

Kortykosteroidy nakładane na skórę:  Ekspozycja niemowląt na ten lek jest minimalna. Jeśli używasz silnego kortykosteroidu, unikaj nakładania go na (lub w pobliżu) brodawki sutkowej. Jedno dziecko rozwinęło wysokie ciśnienie krwi w wyniku zastosowania silnego kortykosteroidu na brodawkę sutkową matki.

Kalcypotrien:  jest to sztuczna forma witaminy D, którą stosuje się w leczeniu łuszczycy. Jeśli jest to częścią twojego planu leczenia, zapytaj dermatologa, jaka dawka jest uważana za bezpieczną. 

Fototerapia:  Podczas karmienia piersią można stosować dwa rodzaje fototerapii, wąskopasmowe UVB i szerokopasmowe UVB. Nie ma doniesień, aby fototerapia UVB szkodziła dziecku podczas karmienia piersią. Jednak w przypadku noworodka fototerapia może być trudna. Musisz iść do ośrodka leczenia dwa lub trzy razy w tygodniu. 

Ty podejmujesz ostateczną decyzję

Decyzja o leczeniu łuszczycy podczas ciąży lub karmienia piersią jest sprawą osobistą. Jeśli stan łuszczycy poprawi się podczas ciąży, z pewnością można przerwać leczenie. Jeśli potrzebujesz leczenia, Twój dermatolog może zalecić najlepsze dla Ciebie opcje leczenia.