Co to jest łuszczyca paznokci I jak ją leczyć?

Jeśli masz łuszczycę, ważne jest, aby sprawdzić paznokcie u rąk i nóg pod kątem oznak łuszczycy paznokci. Typowe znaki to:

 • Małe wgniecenia w twoich paznokciach (tzw. „dołki po paznokciach”)
 • Białe, żółte lub brązowe przebarwienia
 • Opadające paznokcie
 • Paznokcie oddzielające się od palca lub stopy
 • Nagromadzenie pod paznokciem
 • Krew pod twoim paznokciem

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów lub inny problem z paznokciem, powiedz o tym swojemu dermatologowi. Leczenie może pomóc w leczeniu łuszczycy paznokci i zmniejszyć ból. Bez leczenia łuszczyca paznokci może się pogorszyć. U niektórych osób pojawiają się „znikające” paznokcie. Może to wpływać na zdolność ludzi do używania rąk lub chodzenia. Leczenie może temu zapobiec. 

Zmiany na paznokciach mogą być również oznaką łuszczycowego zapalenia stawów, więc chcesz dowiedzieć się o tym u dermatologa. Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów może zapobiec jego pogorszeniu.

Jak wygląda łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci powoduje zmiany na paznokciach u rąk i nóg

Ten paznokieć wykazuje 3 oznaki łuszczycy paznokci: kruszenie, szorstkość i krew pod paznokciem (strzałka).

Częste objawy łuszczycy paznokci

Ten paznokieć ma również 3 oznaki łuszczycy paznokci: drobne wgniecenia (wgłębienia), białe przebarwienia i uniesienie (paznokieć oddziela się od palca).

Większość osób z łuszczycą plackowatą rozwija łuszczycę paznokci

Przebarwienia (niebieska strzałka), podniesienie paznokcia z palca i cienka linia krwi (czarna strzałka) są częstymi objawami łuszczycy paznokci.

Łuszczyca paznokci zwykle zaczyna się wiele lat po pierwszym pojawieniu się łuszczycy na skórze

Paznokieć tego pacjenta ma 3 typowe objawy łuszczycy paznokci: bruzdy, krew pod paznokciem (strzałki) i odrywanie paznokcia od palca.

Łuszczyca paznokci może być łagodna

Jeśli masz łuszczycę, pręgi i cienka linia krwi pod paznokciem (czarna strzałka) mogą być objawami łuszczycy paznokci.

Poprawa po leczeniu następuje powoli

Paznokcie rosną powoli, więc usunięcie zanieczyszczeń, które są częstym objawem łuszczycy paznokci, zajmie 6 miesięcy lub dłużej.

Jakie zabiegi są dostępne w przypadku łuszczycy paznokci?

Istnieje wiele metod leczenia łuszczycy paznokci. Twój plan leczenia może obejmować jedno lub więcej z poniższych. Leczenie, które stosujesz na paznokcie:  Może to być pomocne w przypadku łagodnej lub wczesnej łuszczycy paznokci. Paznokcie rosną powoli, więc będziesz musiał stosować te zabiegi przez kilka miesięcy, często raz lub dwa razy dziennie. Ponieważ łuszczyca paznokci może być uparta, może być konieczne zastosowanie więcej niż jednego leczenia. Czasami dwa leki są łączone, aby uzyskać szybszą odpowiedź. 

Leczenie, które stosujesz na paznokcie, obejmuje następujące elementy.

 • Silny lub bardzo silny kortykosteroid: może być pomocny w przypadku większości objawów łuszczycy paznokci. Można bezpiecznie stosować ten lek raz lub dwa razy dziennie przez okres do dziewięciu miesięcy.
 • Kalcypotriol: W jednym z badań naukowcy odkryli, że jest tak samo skuteczny jak silny kortykosteroid w leczeniu nagromadzenia pod paznokciem.
 • Tazaroten: Zabieg ten może być szczególnie pomocny w leczeniu wżerów, oddzielającego się paznokcia i przebarwień.

Jeśli potrzebujesz silniejszego leczenia, dermatolog może zalecić leczenie w gabinecie lub klinice dermatologicznej. To leczenie może obejmować jedno z poniższych.

 • Zastrzyki z kortykosteroidów (lub innego leku przeciw łuszczycy): Obejmuje to wstrzykiwanie bezpośrednio do paznokci lub w ich pobliżu z łuszczycą. Jeśli pierwszy zabieg przyniesie słabe rezultaty, możesz otrzymać kolejny za kilka miesięcy. Zastrzyki z kortykosteroidów mogą być skuteczne w leczeniu nagromadzenia pod paznokciem, grzbietów paznokci, pogrubienia paznokci i oddzielenia paznokci od palców rąk i nóg.
 • Leczenie laserowe: Niektóre lasery mogą być skuteczne.
 • PUVA: Polega to na zanurzeniu (lub przyjęciu) leku zwanego psoralenem. Następnie jesteś ostrożnie wystawiany na działanie promieni UVA. PUVA może być skuteczny w leczeniu przebarwionych paznokci i paznokci, które oddzielają się od palców rąk i nóg. Niewiele pomaga w leczeniu wżerów paznokci.
 • Leczenie, które działa na całe ciało: Jeśli masz ciężką łuszczycę i łuszczycę paznokci, dermatolog może przepisać lek, który może leczyć zarówno skórę, jak i paznokcie. Podobnie jak w przypadku innych metod leczenia łuszczycy paznokci, uzyskanie wyników może zająć miesiące. 

Lek na łuszczycę, który może pomóc oczyścić skórę i paznokcie, obejmuje: 

 • Biologiczny
 • Metotreksat
 • Retinoid
 • Cyklosporyna
 • Apremilast

Infekcja paznokci również wymaga leczenia

Infekcja paznokci może rozwinąć się, jeśli masz łuszczycę paznokci. Ponieważ infekcja paznokci może wyglądać podobnie do łuszczycy paznokci, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy masz infekcję. Badanie, które zwykle polega na zeskrobaniu paznokcia, może wykryć infekcję. Jeśli masz infekcję paznokci, leczenie może się jej pozbyć. 

Dla najlepszych rezultatów leczenia

Leczenie łuszczycy paznokci może być wyzwaniem. Leczenie często wymaga czasu. Aby uzyskać rezultaty, musisz traktować swoje paznokcie zgodnie z zaleceniami i tak długo, jak zostało to wskazane. Niektórzy pacjenci muszą wypróbować kilka zabiegów, aby znaleźć taki, który działa. 

Właściwa pielęgnacja paznokci może pomóc w uzyskaniu najlepszych rezultatów leczenia. Dowiesz się, co polecają dermatolodzy na:  7 łatwych do przestrzegania wskazówek dotyczących pielęgnacji paznokci, które mogą zmniejszyć łuszczycę paznokci