7 Wskazówek dotyczących pielęgnacji paznokci, które mogą zmniejszyć łuszczycę paznokci

Jeśli masz łuszczycę paznokci, ważne jest, aby chronić swoje paznokcie. Wszystko, co wysusza lub uszkadza paznokieć, może pogorszyć łuszczycę paznokci lub wywołać zaostrzenie. Aby pomóc pacjentom uzyskać najlepsze wyniki leczenia łuszczycy paznokci i zmniejszyć nawroty, dermatolodzy zalecają: 

  • Trzymaj krótkie paznokcie. Pomaga to zapobiegać odrywaniu się paznokci na palcach rąk i nóg. Może również pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się pod paznokciami – częstym problemom związanym z łuszczycą paznokci.
  • Podczas wykonywania jakiejkolwiek pracy ręcznej należy nosić rękawice. Obejmuje to prace domowe, prace w ogrodzie i naprawy wokół domu. Za każdym razem, gdy podrażniasz skórę lub paznokcie, łuszczyca może się zaostrzyć. Podczas wykonywania prac na mokro, takich jak zmywanie naczyń, najlepiej założyć bawełnianą rękawiczkę, a następnie nałożyć na bawełnianą rękawiczkę winylową lub nitrylową. Rękawiczki lateksowe nie zapewniają wystarczającej ochrony paznokci.​NOŚ RĘKAWICZKINoszenie bawełnianych rękawiczek pod winylowymi lub nitrylowymi rękawiczkami zapewni paznokciom ochronę, której potrzebują.
  • Nawilż dłonie. Łuszczyca wysusza skórę i paznokcie. Nakładanie kremu nawilżającego po każdym umyciu rąk i w ciągu trzech minut po kąpieli może pomóc zatrzymać tak potrzebną wilgoć. Najlepiej działa gęsty krem ​​lub maść.
  • Zostaw swoje skórki w spokoju. Cięcie lub przesuwanie skórek może zranić skórę lub doprowadzić do infekcji. Kiedy ludzie z łuszczycą zranią skórę lub dostaną infekcji skóry, łuszczyca może się zaostrzyć. Ta reakcja nazywana jest zjawiskiem Koebnera.UTRZYMUJ PAZNOKCIE W CZYSTOŚCI I SUCHOŚCIUtrzymywanie paznokci w czystości i suchości pomoże zapobiec infekcji paznokci.
  • Unikaj obgryzania (lub skubania) paznokci i skóry wokół nich. To również może zranić skórę i zwiększyć ryzyko infekcji. Uszkodzenie skóry lub infekcja paznokci może pogorszyć łuszczycę. Potrzebujesz pomocy, aby przestać obgryzać paznokcie? Wejdź i dowiedz się, co polecają dermatolodzy: Jak przestać obgryzać paznokcie . 
  • Oprzyj się pokusie zeskrobania nagromadzenia spod paznokci. Usunięcie nagromadzenia może poluzować paznokcie i zwiększyć ryzyko infekcji. Wraz z leczeniem nagromadzenie stopniowo ustąpi.
  • Pomiń sztuczne paznokcie. Lakier do paznokci i delikatne polerowanie paznokci są w porządku i są świetnym sposobem na ukrycie wgnieceń (wgłębień paznokci), które mogą powstać w przypadku łuszczycy paznokci. Jednak sztuczne paznokcie mogą zwiększać ryzyko oddzielenia się paznokci od palców – częsty problem w łuszczycy paznokci.

Łuszczyca paznokci może być uparta. Kiedy połączysz plan leczenia łuszczycy paznokci z zalecaną pielęgnacją paznokci, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że zauważysz poprawę.