Co to jest łuszczycowe zapalenie stawów?

Czy masz łuszczycę? Jeśli tak, ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje stawy. Niektóre osoby z łuszczycą cierpią na rodzaj zapalenia stawów zwany łuszczycowym zapaleniem stawów. 

To zapalenie stawów często zaczyna się od kilku obrzękniętych stawów. Pojedynczy palec lub palec u nogi może być zauważalnie opuchnięty. Niektórzy ludzie czują się sztywni po przebudzeniu. Gdy się poruszają, sztywność zanika.

Większość ludzi choruje na łuszczycowe zapalenie stawów około 5 do 12 lat po łuszczycy. To zapalenie stawów może pojawić się wcześniej. Niektórzy ludzie jednocześnie chorują na łuszczycowe zapalenie stawów i łuszczycę. Niektórzy najpierw chorują na łuszczycowe zapalenie stawów, a później na łuszczycę.

Jeśli masz łuszczycę, nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy zachorujesz na łuszczycowe zapalenie stawów. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na obrzęk stawów. Pomocna będzie wczesna diagnoza i leczenie. Mogą one zmniejszyć wpływ zapalenia stawów na twoje życie.

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów obejmuje fizjoterapię, ćwiczenia sprzyjające zapaleniu stawów i leki. Kilka leków może zapobiec pogorszeniu i uszkodzeniu stawów przez łuszczycowe zapalenie stawów. Nie każdy potrzebuje tego leku.

Podobnie jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów jest często chorobą trwającą całe życie. Może nieprzewidywalnie migotać i rozjaśniać.