Jakie leki na łuszczycę są dostępne bez recepty?

Znajdziesz wiele produktów do leczenia łuszczycy, które możesz kupić bez recepty. Twój dermatolog może odnosić się do tych produktów jako do leczenia „bez recepty” (OTC). Bez względu na to, jak je nazwiesz, produkty te działają najlepiej dla osób z bardzo łagodną łuszczycą, z jednym wyjątkiem. Nawilżacze mogą przynieść korzyści każdemu, kto ma łuszczycę. 

Niektóre leki OTC zawierają substancję czynną (leczącą łuszczycę), taką jak smoła węglowa lub hydrokortyzon. Ludzie używali ich od lat w leczeniu łuszczycy. Inne składniki aktywne są tak nowe, że niewiele wiemy o tym, jak dobrze działają i czy są bezpieczne.

Oto, co wiemy o leczeniu łuszczycy OTC: 

Smoła węglowa
Ten aktywny składnik występuje w wielu lekach na łuszczycę – zarówno w produktach na receptę, jak i bez recepty. Smoła węglowa  jest stosowana od lat w leczeniu łuszczycy, ponieważ może: 

 • Zmniejsz swędzenie i łuszczenie
 • Zmniejsz zaczerwienienie, obrzęk i łuszczenie
 • Spowolnić szybko rosnące komórki skóry

Smołę węglową znajdziesz w szamponach, kremach, maściach i płynach do kąpieli na łuszczycę OTC.

SMOŁA WĘGLOWA MOŻE PODRAŻNIAĆ SKÓRĘ

Smoła węglowa może podrażniać skórę, dlatego najlepiej przetestować produkt na małym obszarze przed nałożeniem go na całą łuszczycę.

Kremy i maści hydrokortyzonowe

Możesz kupić łagodny  kortykosteroid  , taki jak hydrokortyzon, bez recepty. W przypadku kilku małych łuszczycy dobrze działa łagodny hydrokortyzon. Jeśli masz więcej niż kilka małych plastrów, prawdopodobnie będziesz potrzebować kortykosteroidu na receptę, aby zobaczyć wyniki.

Niezależnie od tego, czy jest to lek bez recepty, czy na receptę, ten lek działa szybko, aby:

 • Zmniejsz swędzenie
 • Zmniejszenie stanu zapalnego

Jeśli masz pękniętą lub krwawiącą skórę, maść prawdopodobnie będzie działać lepiej niż krem. Maści są bardziej kojące i mniej drażniące niż kremy. 

Nawilżacz
Może to pomóc każdemu, kto ma łuszczycę, ponieważ łuszczyca powoduje suchość i łuszczenie się skóry. Krem nawilżający pomaga uszczelnić wodę w skórze, co może:

 • Złagodzić suchość
 • Pomóż wyleczyć skórę

Dermatolodzy zalecają stosowanie kremu nawilżającego raz dziennie, a częściej, gdy Twoja skóra jest naprawdę sucha. Kupując krem ​​nawilżający, chcesz wybrać:

 • Ciężki krem, maść lub olejek zamiast balsamu
 • Produkt bezzapachowy
 • Produkt, który lubisz i będziesz używać

Olejek może być szczególnie leczniczy, ale też brudzi. Aby czerpać korzyści z oleju, spróbuj go nakładać przed snem.

NAWILŻ PRZED PRANIEM

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, krem ​​​​nawilżający należy nałożyć w ciągu 3 minut po kąpieli i po umyciu rąk.

Zmiękczacze kamienia
Znajdziesz produkty OTC i leki na receptę, które zawierają kwas salicylowy. Ten aktywny składnik pomaga:

 • Usuń i zmiękcz kamień
 • Zmniejsz obrzęk

Ponieważ skutecznie usuwa kamień, kwas salicylowy często znajduje się w produktach na łuszczycę skóry głowy. Twój dermatolog może również uwzględnić kwas salicylowy w swoim planie leczenia, jeśli masz grubą łuszczycę typu plackowatego w dowolnym miejscu na ciele. 

Usunięcie łuski pomaga w lepszym działaniu innych leków, które nakładasz na skórę.

Ważne jest, aby używać produktów zawierających kwas salicylowy zgodnie z instrukcją. Zbyt dużo może pogorszyć łuszczycę, powodując suchość, zaczerwienienie i swędzenie skóry w miejscu nałożenia. Inne aktywne składniki, które mogą zmiękczyć i usunąć kamień to: 

 • Kwas mlekowy
 • Mocznik

ZMIĘKCZACZE KAMIENIA

Aby uzyskać najlepsze rezultaty ze zmiękczacza kamienia, przed nałożeniem tego produktu warto wziąć ciepłą (NIE gorącą) 15-minutową kąpiel.

Produkty przeciw swędzeniu
Niektórzy twierdzą, że swędzenie jest najgorszą rzeczą w łuszczycy. Najlepszym sposobem na pozbycie się swędzenia jest leczenie łuszczycy. Dopóki nie zaczniesz widzieć wyników leczenia, pomocne może być stosowanie produktu przeciw świądowi. Poszukaj produktu zawierającego kalaminę, kamforę, hydrokortyzon lub mentol. Te składniki działają najlepiej na swędzącą łuszczycę.

Jeśli zdecydujesz się na użycie produktu przeciw świądowi, uważaj, że może on podrażnić i wysuszyć skórę. Możesz temu zapobiec, znajdując taki, który jest nawilżający i kojący, lub używając kremu nawilżającego wraz z produktem przeciw świądowi. 

Zabiegi uzupełniające i alternatywne

Znajdziesz ich mnóstwo do leczenia łuszczycy. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie reguluje tych produktów. W związku z tym niewiele z tych metod leczenia zostało zbadanych. Te, które zostały przebadane, zostały przetestowane na niewielkiej liczbie osób, więc nie wiemy, jak dobrze działają te zabiegi. Nie wiemy też, czy są bezpieczne.

Jak dermatolog może pomóc

Przy tak wielu produktach może być trudno wiedzieć, czego użyć. Jeśli nie widzisz wyników, które lubisz w leczeniu łuszczycy OTC, możesz chcieć zobaczyć się z dermatologiem. Dermatolodzy to eksperci od chorób skóry. Wiedzą, jak dostosować leczenie łuszczycy do rodzaju łuszczycy, którą masz. Czasami wymaga to łączenia zabiegów. Możesz również potrzebować jednego planu leczenia, aby uzyskać kontrolę nad łuszczycą, a drugiego, aby utrzymać wyniki.