Czy urządzenie do noszenia z niebieskim światłem może usunąć łuszczycę?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nadające się do noszenia urządzenie z niebieskim światłem do leczenia łagodnej łuszczycy w domu. Zapewnia delikatny zabieg, który jest łatwy w użyciu. Po prostu przypinasz go do ręki lub nogi w miejscu, w którym masz łagodną łuszczycę.

Jedną z wad jest to, że może leczyć tylko łagodną łuszczycę na ręce lub nodze. Jednak podczas leczenia łuszczycy możesz zrobić coś innego. Możesz nadrobić zaległości na e-maile lub posłuchać muzyki.

Ponieważ niebieskie światło nie zawiera promieniowania UV, urządzenie nie powoduje raka skóry ani oznak przedwczesnego starzenia się skóry, takich jak zmarszczki lub plamy starcze. 

Jeśli myślisz o zakupie tego urządzenia, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak dobrze to działa. Oto, co pokazują wyniki badań.

Badanie 1: Leczony plaster poprawiał się nieprzerwanie przez cztery tygodnie leczenia

Do tego badania klinicznego włączono niewielką liczbę pacjentów z łagodną lub umiarkowaną łuszczycą plackowatą (plack). Celem było sprawdzenie, czy niebieskie światło może bezpiecznie i skutecznie leczyć łuszczycę w domu.

Oto, na czym polegało badanie i co widzieli pacjenci po czterech tygodniach codziennego leczenia tej samej plamy łuszczycy niebieskim światłem.

Liczba pacjentów37
Rodzaje łuszczycyŁagodna do umiarkowanej łuszczyca plackowata
Kolory skóryJasna do ciemniejszej białej skóry
PłećTylko mężczyźni
Wiek pacjentów18 do 76 lat
Instrukcje dla pacjentaUżyj niebieskiego światła, aby leczyć ten sam plaster łuszczycy codziennie przez 4 tygodnie.
Skutki uboczne Nie wystąpiły żadne poważne skutki uboczne. Niektórzy pacjenci zauważyli ciemnienie skóry wokół leczonego plastra. To ciemnienie skóry zaczęło zanikać po zakończeniu zabiegu i samoczynnie ustąpiło.
Ile leczonych plastrów zostało usuniętych?Nic
WynikiW trakcie 4-tygodniowego okresu leczenia każdy pacjent widział:Ciągłe zmniejszanie rozmiaru leczonego plastra.Mniejsze zaczerwienienia i łuski na leczonym plastrze.Brak oznak uszkodzonej skóry lub przedwczesnego starzenia się skóry (zmarszczki, ścieńczenie skóry, plamy starcze) od niebieskiego światła.

Wyniki te skłoniły naukowców do zastanowienia się, czy leczenie łuszczycy przez dłuższy czas może bezpiecznie usunąć łagodną łuszczycę.

Badanie 2: Niektórzy pacjenci odniosą korzyści z używania urządzenia z niebieskim światłem LED

Aby dowiedzieć się, czy dłuższy czas leczenia może usunąć łuszczycę, naukowcy przeprowadzili następujące badanie.

Liczba pacjentów47
Rodzaje łuszczycyŁagodna łuszczyca
Kolory skórySkóra od bladobiałej do jasnobrązowej
Płeć30 mężczyzn, 17 kobiet
Wiek pacjentów18 do 75 lat
Instrukcje dla pacjentaPacjenci mieli leczyć 1 łatę łuszczycy z niebieskim światłem.

Pierwsze 4 tygodnie miały traktować plaster 5 do 7 razy w tygodniu, używając urządzenia nie więcej niż raz dziennie. Przez następne 8 tygodni polecono im leczyć plaster 3 razy w tygodniu, używając urządzenia nie częściej niż raz dziennie. Niektórzy pacjenci mogą również zastosować na plastrze lek przeciw łuszczycy,  syntetyczną witaminę D .
Skutki uboczneBrak poważnych skutków ubocznych. Około połowa pacjentów stwierdziła, że ​​miała ciemną skórę wokół łuszczycy leczonej niebieskim światłem. To ciemnienie ustąpiło bez leczenia.
Ile leczonych plastrów zostało usuniętych?Dwóm pacjentom usunięto leczony plaster.
WynikiOto podsumowanie wyników, które uzyskali wszyscy pacjenci w tym badaniu:Dwóch pacjentów całkowicie ustąpiło leczonej łuszczycy.Większość pacjentów zauważyła pewne zmniejszenie rozmiaru łuszczycy.Niektórzy pacjenci nie reagowali na leczenie światłem niebieskim.Nikt nie widział, jak leczona łuszczyca pogorszyła się po terapii światłem niebieskim.Naukowcy doszli do wniosku, że leczenie światłem niebieskim jest bezpieczne w domu i może zmniejszyć łuszczycę u niektórych pacjentów.

Najpierw odwiedź swojego dermatologa

Przed wypróbowaniem nowego leczenia łuszczycy najlepiej porozmawiać z dermatologiem posiadającym certyfikat zarządu. Ten lekarz może udzielić porady, która może sprawić, że niebieskie światło będzie dla Ciebie bardziej skuteczne. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, certyfikowany dermatolog może zalecić inną kurację.

Tak czy inaczej, odwiedzając dermatologa z certyfikatem zarządu, upewnisz się, że stosujesz odpowiednią dla siebie kombinację leczenia, pielęgnacji skóry i unikania.