Łuszczyca skóry głowy: szampony, środki zmiękczające łuskę I inne zabiegi

Istnieje wiele metod leczenia łuszczycy skóry głowy. Niektórzy ludzie odczuwają ulgę dzięki szamponowi leczniczemu lub innej kuracji, którą można kupić bez recepty. 

Jeśli łuszczyca skóry głowy utrzymuje się po zastosowaniu tego rodzaju leczenia, może pomóc dermatolog. Z pomocą dermatologa rzadko zdarza się, aby ktokolwiek walczył z kontrolowaniem łuszczycy skóry głowy przez długi czas, nawet jeśli łuszczyca jest ciężka. Dermatolodzy mogą pomóc osobom, które mają swędzenie, łuszczenie, wypadanie włosów i krwawienie z powodu łuszczycy skóry głowy. 

Na wizytę u dermatologa otrzymujesz plan leczenia dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Często plan leczenia obejmuje więcej niż jeden zabieg. Być może będziesz musiał inaczej traktować skórę głowy rano i wieczorem. Może to zwiększyć skuteczność leczenia i zmniejszyć skutki uboczne. 

Łuszczyca skóry głowy: Około 50% osób z łuszczycą plackowatą doświadczy zaostrzenia, które powoduje pojawienie się łuszczycy na skórze głowy.

Poniższe mogą być częścią twojego planu leczenia łuszczycy skóry głowy.

Lek, który nakładasz na skórę głowy

Jest to najczęściej przepisywane leczenie. Twój plan może obejmować jeden lub więcej z następujących leków.

Kortykosteroidy:  jest to najczęściej przepisywane leczenie łuszczycy skóry głowy u dzieci i dorosłych. Kortykosteroidy działają szybko, zmniejszając zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie i łuskę. Dzięki temu jest bardziej skuteczny niż jakikolwiek inny zabieg stosowany na skórę głowy.

W przypadku stosowania zgodnie z zaleceniami lek ten jest bezpieczny. Ponieważ skutki uboczne mogą wystąpić przy długotrwałym stosowaniu, dermatolog może zalecić inne leczenie kortykosteroidem. Zmniejsza to możliwe skutki uboczne. 

Szampony lecznicze:  Często jest to część planu leczenia. 

Jeśli masz upartą łuszczycę skóry głowy, dermatolog może przepisać szampon zawierający propionian klobetazolu. Może to być całkiem skuteczne, gdy jest stosowane w szamponie. Badania pokazują, że pacjenci mogą bezpiecznie używać tego szamponu codziennie nawet przez cztery tygodnie. Można go również bezpiecznie stosować raz lub dwa razy w tygodniu, aby utrzymać rezultaty.

DELIKATNIE SZAMPON

Pocieranie, szorowanie i drapanie skóry głowy może pogorszyć istniejącą łuszczycę.

Środki zmiękczające łuskę:  Jeśli łuszczyca na skórze głowy jest gruba, może być trudne dla leczenia, które stosujesz. Produkt zawierający kwas salicylowy może zmiękczyć grube, uporczywe plamy. Inne składniki również mogą pomóc. 

Kalcypotrien:  Większość ludzi stosuje tę sztuczną formę witaminy D na skórę głowy przed pójściem spać. Twój dermatolog może również zalecić zakrycie skóry głowy czepkiem pod prysznic po zastosowaniu leku. Pomaga to lekowi przeniknąć przez grube plamy łuszczycy. 

Jeśli potrzebujesz silniejszego leku, Twój dermatolog może przepisać lek, który łączy kalcypotrien z silnym kortykosteroidem. Ta kombinacja może również pomóc zmniejszyć podrażnienie skóry głowy. Większość ludzi stosuje lek raz dziennie przez dwa tygodnie. W razie potrzeby można go używać dłużej. 

Tazaroten:  Większość osób nakłada cienką warstwę tego leku na skórę głowy przed pójściem spać. Kiedy się budzą, obmywają to. Podobnie jak w przypadku kalcypotrienu, do planu leczenia można dodać silny kortykosteroid. Może to pomóc w lepszym rozliczeniu.

WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA STOSOWANIA LEKÓW

Podnieś włosy do góry i odsuń podczas nakładania leku na skórę głowy.

Smoła węglowa:  Używana obecnie rzadziej, smoła węglowa może być zalecana, jeśli skóra głowy swędzi. Jeśli kupisz szampon na łuszczycę, przekonasz się, że niektóre zawierają smołę węglową. Te, które zawierają słabsze stężenie smoły węglowej, można kupić bez recepty.

Leczenie, które otrzymujesz w gabinecie lub klinice dermatologa

Jeśli łuszczyca nie ustąpi po zastosowaniu leczenia na skórę głowy lub masz grubą łuszczycę na skórze głowy, dermatolog może zalecić następujące czynności.

Zastrzyki z kortykosteroidów:  Twój dermatolog może wstrzyknąć kortykosteroid bezpośrednio w łuszczycę skóry głowy. Chociaż może to być skuteczne, jego użycie jest ograniczone do kilku razy.

Laser excimerowy i inne zabiegi świetlne:  ten laser może leczyć łuszczycę w trudnych do leczenia obszarach, takich jak skóra głowy, stopy i dłonie. W przypadku leczenia skóry głowy dermatolog może użyć urządzenia, które wygląda jak suszarka do włosów. Zaletą stosowania tego w leczeniu łuszczycy skóry głowy jest to, że ten laser leczy tylko obszary, które go potrzebują. 

Wadą tego leczenia jest to, że będziesz musiał podróżować do gabinetu dermatologa lub kliniki łuszczycy dwa lub trzy razy w tygodniu. Każda sesja zabiegowa trwa około 10 minut. Większość pacjentów musi kontynuować te wizyty przez kilka tygodni. Jeśli Twój harmonogram na to nie pozwala, koniecznie powiedz swojemu dermatologowi. 

Podczas wykonywania tych zabiegów może być konieczne zastosowanie innego leczenia w domu.  

Leczenie laserem excimerowym jest zwykle bezbolesne, ale możliwe skutki uboczne to zaczerwienienie i ból podobny do oparzeń słonecznych. 

Silny lek na łuszczycę

Łuszczyca skóry głowy może być uparta. Jeśli postępujesz zgodnie z planem leczenia i nie widzisz wyników, dermatolog może przepisać silniejszy lek. To leczenie atakuje łuszczycę tam, gdzie się zaczyna, w układzie odpornościowym.

Przed leczeniem łuszczycy skóry głowy lekiem biologicznym

Ten pacjent miał nieznośnie swędzącą łuszczycę skóry głowy, która nie ustąpiła po zastosowaniu leku na skórę.

Po leczeniu łuszczycy skóry głowy biologiczną*

Biologiczny może być opcją dla niektórych pacjentów.

*Wyniki mogą się różnić w zależności od pacjenta.

Jeśli jest to możliwe, Twój dermatolog może przepisać jedno z następujących: 

  • Apremilast
  • Doustny (przyjmowany doustnie) retinoid
  • Metotreksat
  • Cyklosporyna
  • Biologiczny

Przestrzeganie planu leczenia jest kluczem do uzyskania wyników

Podczas współpracy z dermatologiem ważne jest, aby kurację stosować dokładnie zgodnie z zaleceniami i tak długo, jak jest to zalecane. Wielu pacjentów nie widzi oczyszczenia, ponieważ przestają przestrzegać planu leczenia.