Kiedy łuszczyca rozwija się na skórze głowy, czasami następuje wypadanie włosów. Chociaż włosy mają tendencję do odrastania po ustąpieniu łuszczycy skóry głowy, są rzeczy, które możesz zrobić już teraz, aby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.

  • Delikatnie przeczesz i zetrzyj łuskę. Aby leczyć łuszczycę skóry głowy, należy poluzować i usunąć łuskę. Aby zapobiec wypadaniu włosów, należy to robić delikatnie.

Szczotkuj delikatnie

Silne usunięcie łuski często powoduje poluzowanie włosów wraz z łuską.

  • Unikaj zrywania kamienia. Zbieranie może pogorszyć twoją skórę, powodując zaostrzenie łuszczycy.
  • Zabieg na skórę głowy. Aby leczenie było skuteczne, należy nałożyć lek lub szampon leczniczy na skórę głowy.
  • Trzymaj paznokcie krótkie i spiłuj paznokcie tak, aby końcówki były gładkie. Łuszczyca skóry głowy może powodować swędzenie, co utrudnia uniknięcie drapania skóry głowy. Krótkie, gładkie paznokcie mogą zapobiec drapaniu się tak mocno, że rozluźniasz włosy lub powoduje krwawienie skóry głowy.
  • Jeśli używasz szamponu leczniczego, spróbuj naprzemiennie szamponów. Aby uniknąć nadmiernego wysuszenia skóry głowy i włosów, spróbuj użyć szamponu leczniczego jednego dnia i nieleczniczego, delikatnego szamponu podczas następnego mycia włosów. Suche włosy są bardziej podatne na pękanie, co może prowadzić do ich wypadania.
  • Stosuj odżywkę po każdym szamponie. Dzięki temu skóra głowy będzie mniej sucha. Stosowanie nieleczniczej odżywki może również pomóc zredukować zapach szamponu leczniczego.
  • Pozwól włosom wyschnąć. Kiedy masz łuszczycę skóry głowy, twoja skóra głowy jest bardzo sucha. Suszenie suszarką może jeszcze bardziej wysuszyć skórę głowy.
  • Przetestuj swoje produkty do pielęgnacji włosów.  Farba do włosów, produkty do prostowania i lakiery do włosów mogą zwiększyć poczucie własnej wartości, ale mogą również wysuszyć włosy i podrażnić skórę głowy. Przed użyciem produktu do pielęgnacji włosów nałóż niewielką ilość na skórę głowy i pozostaw na chwilę. Jeśli po kilku godzinach Twoja skóra głowy jest podrażniona, zamień ten produkt na coś delikatniejszego. Koniecznie przetestuj każdy produkt.

Suche włosy

Suche włosy łatwiej się łamią, co może prowadzić do ich wypadania.

  • Poinformuj swojego dermatologa, jeśli leczenie skóry głowy wydaje się zbyt trudne. Skóra na skórze głowy jest gruba, więc leczenie łuszczycy skóry głowy jest często silniejsze niż leczenie innych obszarów. Jeśli twoje leczenie wydaje się zbyt silne, powiedz o tym swojemu dermatologowi. Twój dermatolog może zmienić leczenie lub zmienić sposób korzystania z obecnego.

Szampon leczniczy

Po dokładnym oczyszczeniu, stosowanie szamponu leczniczego może zapobiec nawrotom łuszczycy skóry głowy.

  • Poinformuj dermatologa, jeśli wydaje się, że nic nie powstrzymuje wypadania włosów.  Ludzie tracą włosy z wielu powodów. Wypadanie włosów może być spowodowane czymś innym niż łuszczyca skóry głowy. Dermatolog może poszukać przyczyny wypadania włosów. 

Jeśli masz trudności z wyleczeniem łuszczycy skóry głowy, koniecznie umów się na wizytę u dermatologa posiadającego certyfikat zarządu . Rzadko zdarza się, aby łuszczyca skóry głowy trwała długo, gdy stosujesz się do planu leczenia dermatologa.