Jak leczyć łuszczycę narządów płciowych?

Jeśli masz łuszczycę na genitaliach lub wokół nich, masz łuszczycę narządów płciowych. Wiele osób z łuszczycą będzie miało zaostrzenie w tym obszarze. Nawet dzieci chorują na łuszczycę narządów płciowych. Choć może to wydawać się zawstydzające, ważne jest, aby poinformować dermatologa, jeśli masz łuszczycę na (lub wokół) genitaliów. Odpowiednie leczenie może pomóc:

 • Pozbądź się swędzenia, bólu i pieczenia
 • Oczyść (lub prawie oczyść) łuszczycę 

Jeśli już leczysz łuszczycę, nadal ważne jest, aby poinformować dermatologa o łuszczycy narządów płciowych. Skóra w tym obszarze jest cienka i wrażliwa, więc prawdopodobnie będziesz potrzebować innego planu leczenia – i prawdopodobnie innego leku. 

Łuszczycę narządów płciowych można skutecznie leczyć: większość metod leczenia łuszczycy narządów płciowych stosuje się bezpośrednio na łuszczycę.

Jakie leczenie jest dostępne w przypadku łuszczycy narządów płciowych?

Plan leczenia może obejmować:

 • Łagodny kortykosteroid (z maścią kalcytriolową lub bez)
 • Kortykosteroid o średniej mocy lub silny (stosowany przez krótki czas)
 • Łagodna smoła węglowa (użyj tego tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz)
 • Krem z kalcypotrienem
 • Krem Pimekrolimus lub maść takrolimus
 • Silniejszy lek, taki jak cyklosporyna, metotreksat lub lek biologiczny

Jeśli postępujesz zgodnie z planem leczenia i to nie działa, powiedz o tym swojemu dermatologowi. Żaden zabieg nie działa na wszystkich. Aby uzyskać ulgę, możesz potrzebować innego leczenia. 

8 sposobów na uniknięcie irytującej łuszczycy narządów płciowych

Aby uzyskać najlepsze wyniki leczenia i uniknąć zaostrzeń, chcesz uniknąć podrażnienia łuszczycy narządów płciowych. Poniższe mogą ci w tym pomóc:

 1. Podczas leczenia łuszczycy narządów płciowych należy stosować leczenie przepisane przez dermatologa w tym obszarze. Leczenie łuszczycy, które stosujesz na innej części ciała, może być szkodliwe w okolicy narządów płciowych. Tazaroten może podrażniać ten obszar, pogarszając łuszczycę narządów płciowych. Każdy rodzaj fototerapii (UVB, PUVA lub zabiegi laserowe) może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka narządów płciowych. Terapia silną smołą węglową może również zwiększać ryzyko raka narządów płciowych.
 2. Poinformuj swojego dermatologa, jeśli zabieg podrażnia skórę w okolicy narządów płciowych.
 3. Użyj łagodnego, bezzapachowego środka czyszczącego. Podczas kąpieli nie chcesz używać dezodorantów, mydeł antybakteryjnych i płynów do mycia ciała. Mogą podrażniać delikatną skórę, powodując zaostrzenie łuszczycy narządów płciowych.
 4. Nawilżać. Delikatne nałożenie bezzapachowego kremu nawilżającego na łuszczycę po kąpieli i gdy obszar wydaje się suchy, może zmniejszyć otarcia i podrażnienia.
 5. Używaj wysokiej jakości papieru toaletowego. Może to pomóc zmniejszyć podrażnienie.
 6. Unikaj moczu lub kału na łuszczycę narządów płciowych. Mogą one powodować zaostrzenie łuszczycy.
 7. Noś luźną bieliznę i odzież. Obcisła odzież może powodować tarcie, co może pogorszyć łuszczycę narządów płciowych.
 8. Zdobądź dużo błonnika w swojej diecie. Stosowanie diety bogatej w błonnik lub przyjmowanie suplementów z błonnikiem złagodzi ruchy jelit.

Jak być intymnym, gdy masz łuszczycę narządów płciowych?

Jeśli masz łuszczycę narządów płciowych, nadal możesz być intymny. Postępowanie zgodnie z tą radą może pomóc zmniejszyć podrażnienie:

 • Kiedy skóra na genitaliach lub wokół nich jest surowa, odłóż seks.
 • Przed seksem delikatnie oczyść okolicę. Pamiętaj, aby użyć łagodnego, bezzapachowego środka czyszczącego. Oczyszczanie pomoże również zapobiegać wcieraniu się leków przeciw łuszczycy na partnera.
 • Mężczyźni: Użyj nawilżonej prezerwatywy. Niezależnie od tego, czy mężczyzna czy kobieta mają łuszczycę narządów płciowych, zmniejsza to ryzyko podrażnienia obszaru objętego stanem zapalnym.
 • Po seksie delikatnie umyj okolicę. Pomaga to zmniejszyć podrażnienie. Jeśli używasz leku, zastosuj go. 

Łuszczyca nie jest zaraźliwa

Jeśli uprawiasz seks z kimś, kto ma łuszczycę, nie dostaniesz łuszczycy. Łuszczyca nie jest zaraźliwa. To nie jest choroba przenoszona drogą płciową.