Łuszczyca: czy możesz mieć więcej niż jedną?

Łuszczyca to choroba, która może objawiać się na różne sposoby. Na skórze rozwijają się niektóre rodzaje łuszczycy. Jeden rodzaj łuszczycy dotyczy paznokci, a inny dotyczy stawów.

Możliwe jest zdobycie więcej niż jednego z tych typów. Na przykład łuszczyca może zacząć się na skórze, a później rozwinąć na paznokciach. Możesz również zachorować na łuszczycę paznokci i zobaczyć łuszczycę na swojej skórze w przyszłości.

Kilka osób żyje z jednym rodzajem łuszczycy na skórze przez lata, a następnie dostaje drugi rodzaj na skórze, więc mają dwa rodzaje łuszczycy na skórze.

Rodzaj łuszczycy, którą masz na skórze, również może się zmienić.

Możesz mieć jeden rodzaj łuszczycy przez lata, a później rozwinąć drugi rodzaj łuszczycy.

Jak ludzie mają drugi rodzaj łuszczycy na skórze?

Chociaż nie można przewidzieć, u kogo rozwinie się drugi rodzaj łuszczycy, niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni. Na przykład ciężka łuszczyca, która nie jest dobrze kontrolowana, zbyt szybkie odstawienie silnego leku lub zapalenie gardła może zwiększyć ryzyko.

Poniżej wyjaśniono, w jaki sposób osoby z łuszczycą plackowatą, najczęstszą postacią łuszczycy, mogą rozwinąć drugi rodzaj łuszczycy na skórze.

Dowiesz się również, jak łuszczyca plackowata może przekształcić się w inny rodzaj łuszczycy.

 Łuszczyca  odwrócona :  Wiele osób przybiera na wadze po zachorowaniu na łuszczycę plackowatą. Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, ale odkryli, że dodatkowe kilogramy mogą zwiększać ryzyko rozwoju odwróconej łuszczycy.

Łuszczyca odwrócona powstaje tylko w miejscach, w których skóra dotyka skóry, takich jak pachy, pachwiny lub pod biustem. Powoduje gładkie, jasnoczerwone plamy na surowej skórze.

Łuszczyca kropelkowata  (gut-tate)  :  Niektóre osoby z łuszczycą plackowatą rozwinęły łuszczycę kropelkowatą po infekcji, takiej jak angina. Łuszczyca kropelkowata powoduje plamy na skórze, które są małe, różowe do łososiowego i łuskowate. Plamy te są często rozległe, pojawiają się na tułowiu, nogach i ramionach.

Erytrodermia  (ē-rith-row-derm-ic)  łuszczyca: U  niektórych osób z ciężką łuszczycą plackowatą łuszczyca plackowata przekształca się w łuszczycę erytrodermiczną. Może się to zdarzyć, gdy:

 • Ciężka łuszczyca plackowata nie jest dobrze kontrolowana
 • Wyzwalacz, taki jak poważne oparzenie słoneczne lub reakcja alergiczna, zamienia ciężką łuszczycę plackowatą w łuszczycę erytrodermiczną
 • Zbyt szybko przestajesz brać leki, takie jak pigułki kortykosteroidowe lub cyklosporyna

Kiedy rozwija się erytrodermia łuszczycowa, powoduje zaczerwienienie, które rozwija się na większości skóry. Skóra może wyglądać, jakby była mocno spalona. Częste są również dreszcze, gorączka i odwodnienie. Objawy te mogą zagrażać życiu, przez co konieczna jest pomoc medyczna w nagłych wypadkach.

Łuszczyca krostkowa  (pus-choo-lar)  :  Ten rodzaj łuszczycy powoduje powstawanie wypełnionych ropą guzków na skórze. Najczęściej guzki pojawiają się na dłoniach, stopach lub obu.

Kiedy guzki pokrywają większe obszary skóry, osoba ma uogólnioną łuszczycę krostkową. Zwykle dzieje się tak, gdy ktoś ma już inny rodzaj łuszczycy, taki jak łuszczyca plackowata na skórze.

Jeśli masz już łuszczycę plackowatą i rozwijasz uogólnioną łuszczycę krostkową, często przyczyną jest wyzwalacz. Możliwe wyzwalacze obejmują infekcję lub zbyt szybkie odstawienie pigułek kortykosteroidowych.

Różne sposoby, w jakie łuszczyca może wpływać na paznokcie

Od lewej do prawej:

1) Dużo wgłębień po paznokciach,

2) kilka wgłębień po paznokciach i paznokieć zaczyna się odsuwać, oraz

3) przebarwienia i unoszenie się.

Kto choruje na łuszczycę paznokci?

Po pojawieniu się rodzaju łuszczycy na skórze, łuszczyca często wpływa na paznokcie. Łuszczyca paznokci staje się bardziej powszechna z wiekiem. Jest to również bardziej powszechne, jeśli od jakiegoś czasu masz łuszczycę na skórze lub masz ciężką łuszczycę.

Oznaki łuszczycy paznokci obejmują małe wgniecenia w paznokciach (wgłębienia paznokci), przebarwienia pod jednym lub kilkoma paznokciami oraz uniesienie paznokcia od łożyska paznokcia, tak że nie jest już całkowicie przymocowany. Niektóre osoby mają nagromadzoną skórę pod jednym lub kilkoma paznokciami, co może również powodować podnoszenie się paznokcia.

Kto choruje na łuszczycę, która wpływa na stawy?

Wiele lat po pojawieniu się łuszczycy na skórze, niektórzy ludzie cierpią na rodzaj zapalenia stawów zwany łuszczycowym zapaleniem stawów (sore-ē-at-ic), który wpływa na stawy. Możliwe jest również rozwinięcie łuszczycowego zapalenia stawów przed pojawieniem się łuszczycy na skórze.

Nie można przewidzieć, kto zachoruje na łuszczycowe zapalenie stawów. Z tego powodu ważne jest, aby osoby z łuszczycą zwracały uwagę na swoje stawy.

Bez leczenia łuszczycowe zapalenie stawów może się pogorszyć i uszkodzić stawy. To uszkodzenie jest nieodwracalne i może spowodować niepełnosprawność na całe życie. Leczenie może zapobiegać pogorszeniu łuszczycowego zapalenia stawów.

Wczesne objawy łuszczycowego zapalenia stawów obejmują:

 • Opuchnięty i tkliwy staw, zwłaszcza w obrębie palca lub stopy
 • bardzo ból
 • Obrzęk z tyłu nogi, tuż nad piętą
 • Sztywność rano, która zanika w ciągu dnia

Co może uchronić kogoś przed drugim rodzajem łuszczycy?

Większości rodzajów łuszczycy nie można zapobiec.

To powiedziawszy, jeśli masz już łuszczycę plackowatą, możliwe jest zmniejszenie ryzyka rozwoju innego rodzaju łuszczycy na skórze. Dermatolodzy zalecają podjęcie następujących środków ostrożności:

 • Chroń swoją skórę, aby zapobiec oparzeniom słonecznym
 • Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami i porozmawiaj ze swoim dermatologiem przed odstawieniem leku
 • Traktuj swoją łuszczycę, aby była dobrze kontrolowana
 • Obserwuj swoją wagę, aby utrzymać wagę zalecaną dla Twojego wieku i wzrostu

Obserwowanie swojej wagi może pomóc w zapobieganiu łuszczycy odwróconej. Ten rodzaj łuszczycy występuje częściej u osób z nadwagą 20 lub więcej funtów.

Co powinieneś zrobić, jeśli rozwinie się inny rodzaj łuszczycy?

Zagrażające życiu oznaki i objawy, takie jak zaczerwienienie, które obejmuje większość ciała, gorączka i dreszcze, wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Kiedy oznaki i objawy nie zagrażają życiu, powinieneś udać się do certyfikowanego dermatologa w celu postawienia diagnozy. Znajdziesz zdjęcia różnych rodzajów łuszczycy i dowiesz się więcej o możliwych oznakach i objawach w Łuszczyca: Objawy i objawy