Czy możesz zachorować na łuszczycę, jeśli masz kolorową skórę?

Tak. Ludzie wszystkich kolorów cierpią na łuszczycę, ale istnieją pewne różnice między tym, co zobaczysz na jasnej i ciemnej skórze.

U osób o jasnej karnacji łuszczyca jest zwykle czerwona lub różowa, a łuska jest często srebrzystobiała. Latynos jest bardziej podatny na łuszczycę w kolorze łososiowym i srebrzystobiałą łuskę. U Afroamerykanów łuszczyca często ma kolor fioletowy, a łuska szara. W przypadku ciemnej skóry łuszczyca może być również ciemnobrązowa i trudna do zauważenia.

Łuszczyca na jasnej i ciemnej skórze: W jasnej skórze łuszczyca ma tendencję do bycia czerwoną lub różową (po lewej). W ciemnej skórze łuszczyca często wygląda na fioletową (po prawej).

Po ustąpieniu łuszczycy mogą pojawić się jasne i ciemne plamy

Kiedy łuszczyca ustępuje na skórze o średnim lub ciemnym kolorze, możesz zobaczyć jaśniejsze lub ciemniejsze plamy na skórze w miejscu, w którym kiedyś była łuszczyca. Te plamy NIE są bliznami i ostatecznie znikną. Rozliczenie może potrwać od 3 do 12 miesięcy lub dłużej.

Twój dermatolog może nazwać te plastry „dyspigmentacją” (dis-pigment-ta-tion).

Jeśli przeszkadzają Ci ciemne plamy, powiedz o tym swojemu dermatologowi. Zabieg nakładany bezpośrednio na skórę może przyspieszyć usuwanie ciemnych plam.

Leczenie łuszczycy: Zasadniczo takie samo dla wszystkich kolorów skóry

Kolor skóry rzadko wpływa na leczenie łuszczycy. Jeśli jednak masz kolorową skórę, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o leczeniu.

  1. Fototerapia: opcja leczenia, która może powodować ciemnienie skóry. Jeśli twój dermatolog zaleci fototerapię w leczeniu łuszczycy, będziesz stać w podświetlanym pudełku dwa lub trzy razy w tygodniu. Światło z tych zabiegów może powodować opaleniznę lub ciemnienie leczonej skóry. Jeśli masz kolorową skórę, może to również spowodować, że ciemne plamy na skórze staną się bardziej widoczne. Jeśli chcesz uniknąć ciemnienia skóry, koniecznie powiedz o tym swojemu dermatologowi. Inne leczenie może być opcją.
  2. Łuszczyca skóry głowy wymaga częstego mycia szamponem. Większość osób z łuszczycą w pewnym momencie dostaje ją na skórę głowy. Częste mycie szamponem pomaga usunąć łuski. Jeśli jesteś pochodzenia afrykańskiego, leczenie zwykle obejmuje mycie szamponem leczniczym raz lub dwa razy w tygodniu. Może być również konieczne nałożenie leku na skórę głowy. Jeśli powoduje to problem, dermatolog może zmodyfikować tę kurację zgodnie z Twoimi preferencjami. Pod innymi względami leczenie łuszczycy jest takie samo, niezależnie od koloru skóry.