Czy dziecko może mieć łuszczycę?

To jest możliwe. Dzieci chorują na łuszczycę. Ta choroba może rozpocząć się, gdy dziecko jest noworodkiem, nastolatkiem lub w dowolnym wieku pomiędzy.

Dzieci rozwijają wszystkie rodzaje łuszczycy, które mają dorośli. 

Różnice między łuszczycą u dzieci i dorosłych 

Jeden rodzaj łuszczycy występuje częściej u dzieci. Nazywana łuszczycą kropelkowatą (gut-tate), często pojawia się, gdy dziecko ma infekcję, zwłaszcza anginę. Możliwe jest również, że dziecko zachoruje na łuszczycę kropelkową bez infekcji.

Jeśli Twoje dziecko ma infekcję, skuteczne leczenie infekcji może spowodować, że łuszczyca ustąpi w ciągu kilku miesięcy i nigdy nie nawróci. Podczas gdy łuszczyca kropelkowa może się ustąpić, niektóre dzieci, które ją miały, później rozwijają łuszczycę plackowatą.

Łuszczyca kropelkowata: Jeśli u Twojego dziecka rozwinie się ten rodzaj łuszczycy, prawdopodobnie zobaczysz małe, łuskowate plamki w kształcie łzy rozrzucone na skórze.

Kiedy dziecko zachoruje na jakikolwiek rodzaj łuszczycy, może również wyglądać jak wysypka pieluszkowa, ciemieniucha lub infekcja drożdżakowa. Dzieci często są najpierw leczone z powodu tych bardzo powszechnych schorzeń. Jeśli skóra nie rozjaśnia się po zabiegu, Twoje dziecko powinno udać się do dermatologa.

Wizyta u dermatologa może pomóc w uzyskaniu dokładnej diagnozy choroby, która wpływa na skórę. Jednak u bardzo małych dzieci nawet dermatolog dziecięcy (dermatolog specjalizujący się w leczeniu dzieci) może mieć trudności z natychmiastowym stwierdzeniem, czy Twoje dziecko ma łuszczycę lub egzemę. Rozpoznaniem może być łuszczyca wypryskowa lub wyprysk łuszczycowy.

Na szczęście wiele metod leczenia łuszczycy i egzemy jest takich samych. Z czasem dermatolog może powiedzieć, czy Twoje dziecko ma egzemę czy łuszczycę.

Leczenie dziecka wymaga szczególnego rozważenia 

Przed leczeniem dziecka dermatolog dokładnie rozważa:

  • Czy leczenie jest konieczne?
  • Zagrożenia i korzyści płynące z potencjalnych zabiegów

Widoczna choroba skóry może być bardzo stresująca. Łuszczyca skóry głowy może być szczególnie dokuczliwa dla dziecka lub nastolatka, zwłaszcza jeśli powoduje wypadanie włosów. Dziecko może poczuć się zakłopotane i zacząć oddalać się od innych. Ciągły świąd i ból mogą utrudniać koncentrację w szkole i spanie w nocy. Niektórym dzieciom nie przeszkadza jednak łuszczyca, zwłaszcza jeśli jest zakryta ubraniem i nie powoduje swędzenia ani bólu. W takim przypadku leczenie może być niepotrzebne. Przed leczeniem dziecka dermatolog przygląda się również krótko- i długoterminowym skutkom leczenia łuszczycy. Podczas leczenia dziecka ważne jest, aby przewidzieć, jakie leczenie może być wymagane w przyszłości. Jeśli leczenie jest potrzebne teraz, 

Powiązane zasoby