JakLeczycLuszczyce.pl

Łuszczyca a dieta

Statystyki wskazują, że z łuszczycą boryka się nawet 2% populacji na całym świecie. Jest to choroba, która - zaraz po grzybicy - najczęściej atakuje skórę. Zalecenia dermatologów, prowadzących kurację osób zmagających się z przypadłością dotyczą nie tylko odpowiednich leków miejscowych. Ich zdaniem istotne znaczenie ma zależność: łuszczyca-dieta. Ale czy to faktycznie ma sens, skoro dietą łuszczycy wyleczyć się nie da? Jeśli i Ty jesteś takiego zdania sprawdź, czy rzeczywiście sposób odżywiania nie ma wpływu na przebieg choroby.

Za łuszczycę odpowiadają tylko geny?

Jeszcze do niedawna istniały takie przypuszczenia. W efekcie stwierdzenie, że nie istnieje zależność łuszczyca-dieta. Dlatego to co jemy, i jak jemy, nie ma wpływu na zachorowanie oraz na przebieg schorzenia. Dziś już wiadomo, że przyczyny łuszczycy są złożone i dotyczą zaburzenia ze strony układu immunologicznego, wpływu środowiska oraz toksyn.

Dieta ważna w walce z łuszczycą

Choć dieta nie ma większego wpływu na samo zachorowanie, może skutecznie wspomóc walkę z łuszczycą oraz wpłynąć pozytywnie na przedłużenie okresu remisji. Dlatego tak istotne znaczenie ma odpowiedni sposób odżywiania. Chodzi bowiem o to, by z jednej strony podnieść odporność organizmu, a z drugiej - odciążyć go od negatywnego oddziaływania substancji toksycznych.

Jak jeść i co jeść, walcząc z łuszczycą?

Przede wszystkim istotne znaczenie ma regularność spożywania posiłków. Ważne jest, by jadać częściej, ale mniejsze porcje. W ten sposób odciążymy organizm i pozwolimy spokojnie strawić wszystkie pokarmy. Wśród posiłków najbardziej obfity powinien być obiad. Zaś kolacja powinna być zjedzona najpóźniej o godzinie 20:00 (bądź zasada ogólna: 2-3 godziny przed pójściem spać). Istotne znaczenie ma to, by codzienne menu dostarczało odpowiednią dawkę warzyw i owoców. Najlepiej, jeśli pochodziłyby one z własnych upraw, bo jest to gwarancją stosowania niewielkiej ilości środków ochrony roślin. Niemałe znaczenie ma również dostarczenie błonnika - substancji balastowej, dzięki której trawienie pokarmu jest jeszcze lepsze. Ważne miejsce w jadłospisie powinno zajmować mleko oraz jego przetwory - jogurty, kefiry, maślanki. Z tego względu, że zawierają sporą dawkę wapnia. Ilość tych produktów w diecie jest już jednak kwestią indywidualną. Koniecznością jest natomiast obecność ryb, a szczególnie pochodzenia morskiego. A to dlatego, że zawierają cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Zaleca się również picie zielonej herbaty, ponieważ wykazuje ona właściwości oczyszczające. Ponadto redukuje stany zapalne, co ma niemałe znaczenie w walce z łuszczycą.

Leczenie metotreksatem a dieta

Odpowiednią dietą powinny zainteresować się osoby, w przypadku których leczenie łuszczycy polega na wykorzystywaniu cennych właściwości metotreksatu. Chodzi przede wszystkim o wzbogacenie swojego codziennego jadłospisu w kwas foliowy oraz witaminy z grupy B (wystarczy dania urozmaicić brokułami). Mięso należy ograniczyć, a jeśli już chcemy je koniecznie spożywać - lepiej wybierać drobiowe.

Makrony, kasze ziemniaki - nie zawsze wskazane

Walcząc z łuszczycą, nie zawsze spożywanie makaronów, kasz czy ziemniaków jest wskazane. Chodzi bowiem o to, że zawierają one gluten. Często zdarza się, że osoby zmagające się z łuszczycą doświadczają objawów podobnych do tych, których doświadczają osoby cierpiące na celiakę.

Co jest zakazane?

Poza listą zalecanych produktów spożywczych istnieje lista produktów zakazanych. Znalazły się na niej wszystkie te, które odpowiadają za wysiew zmian łuszczycowych, zaostrzając przebieg choroby. Walcząc z łuszczycą, należy wystrzegać się: alkoholu, kakao, czekolady, tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa.

Warto pamiętać, że zależność: łuszczyca-dieta ma wydźwięk ogólny. Oznacza to, że powyższe zasady są wspólne dla wszystkich pacjentów. Niemniej jednak należy zwracać uwagę na to, jak każdy indywidualnie reaguje na dane produkty spożywcze. Warto bowiem mieć świadomość, że tak naprawdę każdy organizm jest inny. To, co pomaga jednym, wcale nie musi być korzystne dla innych.

Powrót do rankingu

Podsumowanie

Miejsce Produkt Cena Opis
produktu
Strona Nasza Ocena
1. Revitol Dermasis 149,03 zł krem Dermasis.pl 5/5
2. Psoriasis Care Kit $71,80 zestaw Baar.com 4/5
3. Sulfur Salicylic Regular Ointment $59,99 krem Amazon.com 4/5
4. Eczana Psoriasis Relief Kit $69,95 zestaw Amazon.com 3/5
5. Psoriasis Cream $22,99 krem na łuszczycę JustSaturalSkinCare.com 2/5